Anodowanie

Anodowanie to technika obróbki metalu, głownie aluminium lub jego stopów, która polega na wytworzeniu na jego powierzchni warstwy tlenku. Nazwa pochodzi z procesu elektrolitycznego, w którym obrabiany element jest anodą.

Technologia

Przed przystąpieniem do utleniania powierzchnia aluminium musi być czysta i odtłuszczona. Jeśli wymagana jest konkretna faktura to element poddaje się dodatkowej obróbce - np. szczotkowaniu.

W zależności od rodzaju elektrolitu anodowanie dzieli się na trzy typy. W pierwszym typie warstwę tlenku wytwarza się przez kąpiel w roztworze kwasu chromowego jako elektrolitu. Powłoka w 50% wrasta w element, jest cienka i twardsza od powłoki typu II. W tym przypadku stosuje się roztwór kwasu siarkowego. Uzyskana powłoka jest gruba, odporna na ścieranie i wnika w element w 33%. Ostatni typ zawiera kwas siarkowy ale większym stężeniu, a proces przeprowadza się w temperaturze poniżej zera stopni Celsiusza. Uzyskana powłoka jest najtwardsza, a jej twardość odpowiada hartowanej stali węglowej. Powłoka tlenowa ma charakter porowaty co umożliwia łatwe jej barwienie w procesie barwienia chemicznego.

Koral - anodowanie

Przykłady zastosowań

  • ochrona przed korozją
  • wzmocnienie powierzchni
  • cele dekoracyjne, uzyskuje się kolorową nieścieralną powłokę poprzez dodanie barwnika do elektroniku
  • wytworzenie warstwy izolatora, np. do budowy elektrolitycznych kondensatorów